METÓDY SOCIÁLNEJ PRÁCE.
V CSS STUDIENKA sa v rámci sociálnej práce využíva taká metóda, ktorú podľa svojich schopnosti a možností dokáže klient zvládnuť:
- pozorovanie a rozhovor – sú najstaršie metódy sociálnej práce, ktoré spolu úzko súvisia a môžu poskytnúť ucelený obraz o prijímateľovi sociálnej služby. Počas rozhovoru ale i pozorovaním prijímateľa získava sociálny pracovník informácie o jeho súčasnom stave, o jeho problémoch, rodinnej situácií, príbuzných a pod. Získané informácie využívajú pri určení perspektívy a ďalších možnosti prijímateľa, určenia ďalších krokov pri riešení jeho problému.
- povzbudenie - prijímateľ v adaptačnom procese, ale aj prijímateľ, ktorý má nejaký problém je neistý, má strach, bojí sa, že nebude akceptovaný. Pracovníci v priamom kontakte sa ho snažia povzbudiť, oceniť (pochváliť), uistiť ho, že nie je sám, ....
- tréning - učenie, opakovanie, nácvik. Sociálni pracovníci využívajú najmä tréning pamäti rôznymi cvičenia a hrami. Ostatní zamestnanci sociálneho úseku v spolupráci s ošetrujúcim personálom sa snažia opakovaním každodenných činnosti a nacvičovaním pomôcť prijímateľovi zachovať alebo rozvíjať jeho zručnosti.
- nácvik slušného správania – neustálym opakovaním a pripomínaním viesť prijímateľa k pravidlám slušného správania (pozdraviť, poprosiť, zaklopať na dvere, nenadávať, ...).
- metóda ventilácie – dovoliť prijímateľovi, aby sa vyrozprával, dať mu priestor, aby mohol hovoriť o svojich ťažkostiach a problémoch a tak odbúral napätie.
- iné - sociálni pracovnici pri práci s prijímateľom využívajú poznatky, formy a metódy terapií ako sú: muzikoterapia, dramatoterapia, arteterapia, aromaterapia a biblioterapia.
PERSONÁLNE ZABEZPEČENIE
Sociálnu prácu v CSS STUDIENKA vykonávajú 4 sociálni pracovníci a 1 asistent sociálnej práce v spolupráci s ostatnými zamestnancami sociálneho úseku a zdravotného úseku (najmä zdravotnými sestrami, sanitármi a opatrovateľmi).